Leksykon budowlany

Trwałość materiału

Trwałość materiału jest to zdolność do zachowania zadowalających właściwości technicznych i estetycznych, bezpieczeństwa eksploatacji w określonych warunkach użytkowania i przewidzianym czasie użytkowania bez konieczności dodatkowych zabezpieczeń.

Materiały budowlane narażone są na wiele czynników niszczących takich jak zmiany temperatury, wilgotności, obciążeń statycznych i dynamicznych, agresji chemicznej i biologicznej.

Wszystkie oddziaływania fizyczne, mechaniczne, biologiczne i chemiczne prowadzące do destrukcji materiałów budowlanych nazywamy korozją materiałów budowlanych.

Zapewnienie trwałości obiektom budowlanym związane jest bezpośrednio z trwałością zastosowanych materiałów budowlanych.

Silikat jest jednym z najtrwalszych materiałów budowlanych.

Jest materiałem o strukturze krystalicznej mającym wytrzymałość, twardość i trwałość naturalnego kamienia. Silikat jest uzyskanym w warunkach procesu produkcyjnego piaskowcem, a piaskowiec to jeden z najbardziej trwałych i stosowanych od tysiącleci materiałów budowlanych. Dla przykładu można podać takie budowle wykonane z piaskowca jak piramidy egipskie, najstarsza część Jerozolimy, katedra Notre Dame w Paryżu, Biały Dom w Waszyngtonie. W Polsce piaskowiec wykorzystano do wniesienia wielu znanych obiektów, jak zamek w Pieskowej Skale czy część zamku królewskiego na Wawelu.

Powrót

mgr inż. Joanna Nowaczyk

Doradca Techniczny

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi